7 نکته کاربردی حین خرید زمین کشاورزی

30 مرداد 1402
0 دیدگاه
برداشت محصولات زمین کشاورزی6563523

خرید زمین کشاورزی در استان گلستان، برای ورود به حوزه کسب و کار کشاورزی فرصت‌ها و امکانات بسیاری را فراهم می‌کند. اما برای موفقیت در کشاورزی، انتخاب زمین مناسب بسیار حائز اهمیت است. همچنین، معاملات خرید و فروش زمین در گلستان نقش مهمی در خرید ویلا و راه‌اندازی کسب و کارهای کشاورزی دارد. توجه به نکات مهم خرید زمین کشاورزی در شمال نیز ضروری است.

ماشین های پارک شده در خیابان و درختان سرسبز در دو طرف خیابان 54135341354135
تپه ها و درختان سرسبز در اطراف خیابان ناهارخوران گرگان

بررسی شرایط آب و هوایی

قبل از خرید زمین کشاورزی در استان گلستان، باید شرایط آب و هوایی منطقه را بررسی کنید. فاکتورهایی مانند دمای هوا، بارش میانگین منطقه، ارتفاع از سطح دریا و غیره را در نظر بگیرید. همچنین، براساس نوع محصولی که قصد کشت دارید، شرایط آب و هوایی خاصی را انتخاب کنید. اگر در منطقه‌ای با آب و هوای مطلوب قرار دارید، می‌توانید بدون نگرانی از استفاده و کمبود آب، زمین را خریداری کنید. اما اگر در منطقه‌ای با مشکل کمبود آب هستید، ممکن است توانایی کشت برخی از محصولات با نیاز کمتر به آب را داشته باشید، اما توانایی گسترش و تنوع بیشتر در انتخاب محصولات محدود شود.

شرایط آب وهوایی: بررسی شرایط آب و هوایی قبل از خرید زمین کشاورزی مهم است به دلیل اینکه برای کشت هر محصول شرایط اب و هوایی خاصی دارد.

شخصی در حال شخم زدن زمین کشاورزی با تراکتور 542541524125415
شخم زدن زمین کشاورزی به روش مدرن

نزدیکی زمین مورد نظر به خدمات مورد نیاز

اگرچه خرید زمین زراعی در مناطق دور از شهر و امکانات رفاهی هزینه کمتری را به همراه دارد، اما هزینه‌های جانبی زیادی را نیز بر عهده می‌گیرد. در انتخاب زمین کشاورزی، توجه کنید که دسترسی به امکاناتی مانند برق، مسیرهای مناسب و غیره را داشته باشید. این امکانات برای شما ضروری هستند و بهتر است از ابتدا برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید تا در آینده به هزینه‌های بیشتری برای دستیابی به آن‌ها نیاز نداشته باشید.

امکانات مهم زمین کشاورزی: آب، برق، مسیرهای مناسب

بررسی جهت زمین مورد نظر

در برخی موارد، مسائلی وجود دارد که ممکن است به چشم نیایند. به عنوان مثال، جهت زمین زراعی که بر رشد و پرورش محصولات تأثیر زیادی دارد. اگر جهت زمین به سمتی باشد که نور خورشید مناسبی روی آن نتابد، حتی اگر شرایط دیگر مناسب باشد، زمین مناسبی برای کشاورزی به حساب نمی‌آید. هر گیاهی به نور کافی نیاز دارد و زمین‌هایی با جهتی که نور کافی نداشته باشند، قادر به تأمین نور مورد نیاز برای محصولات نخواهند بود و محصولات بار کمی خواهند داشت. به ویژه در زمین‌های کشاورزی در دامنه تپه‌ها که پشت به مشرق قرار دارند، این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این زمین‌ها، اگرچه در زمان بعد از ظهر تا غروب آفتاب نورگیر هستند، اما به دلیل کم بودن شدت نور در این مواقع، نور کافی به زمین نمی‌رسد.

تاثیر جهت زمین کشاورزی: اگر زمین کشاورزی در جهت نور نباشد محصولات کشت شده قادر به تامین نور و بار دادن نیستند.

زمین کشاورزی کشت شده 5641361154
جوانه زدن محصول کشت شده در زمین های استان گلستان

بررسی شیب زمین کشاورزی

ضخامت خاک یک عامل بسیار مهم در کشاورزی است. در زمین‌هایی که شیب بالایی دارند، مشکلاتی مانند شستشوی خاک توسط رواناب بیشتر رخ می‌دهد و شیب زمین به مرور کاهش می‌یابد. این موضوع منجر به افزایش فرسایش خاک می‌شود، به ویژه زمانی که شخم زدن در جهت شیب انجام می‌شود. در نتیجه، زمین تدریجاً کارایی خود از دست می‌دهد و ممکن است به یک زمین بایر و غیرقابل کشت تبدیل شود. بنابراین، هنگام خرید زمین کشاورزی، بهتر است شیب زمین را در حداکثر 8 درصد در نظر بگیرید. این باعث می‌شود در آینده با مشکلاتی مانند کمبود منابع خاک مواجه نشوید.

شیب مناسب برای زمین کشاورزی: 8 درصد

زمین کشاورزی شخم زده شده 5415224153
آماده سازی زمین کشاورزی برای کشت محصول

بررسی منابع آبی زمین کشاورزی

خرید زمین کشاورزی بدون منابع آبی کافی توصیه نمی‌شود. برای خرید زمین، باید وجود منابع آبی مانند رودخانه، جوی آب، چاه آب و غیره را بررسی کنید. همچنین باید مقدار آب و طبیعت دائمی یا فصلی آن‌ها را نیز در نظر بگیرید. اگرچه رودخانه‌ای فصلی ممکن است تا زمان خاصی منابع آبی مورد نیاز را فراهم کند، اما نمی‌تواند به طور دائمی آب را تأمین کند و در فصل‌های گرم ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. همچنین در صورت استفاده از چاه آب، باید میزان آبدهی و سایر جزئیات را بررسی کنید.

آبیاری محصولات کشت شده 452425
آبیاری زمین کشاورزی به روش مدرن

بررسی عمق خاک زمین کشاورزی

قبل از خرید زمین کشاورزی، برنامه‌ریزی کنید و در نظر داشته باشید که برای کشت چه محصولاتی به آن نیاز دارید. در این زمان، به عمق خاک توجه کنید زیرا بسیار مهم است. اگر قصد درختکاری دارید، به عمق خاک بالایی نیاز دارید، در حالی که در عمق‌های کمتر محصولات بوته‌ای می‌توانند کشت شوند. در عمق‌های بسیار کمتر، گیاهان یکساله و گیاهان دارویی با ریشه کوتاه می‌توانند کشت شوند. بهتر است قبل از خرید زمین، راهنمای خرید زمین کشاورزی را مطالعه کنید و سپس اقدام به خرید کنید.

محصولات کاشته شده در زمین کشاورزی 6354346465
محصولات کاشته شده با نظم و ترتیب در زمین های کشاورزی استان گلستان

بررسی جنس خاک زمین کشاورزی

موارد دیگری که باید به آن‌ها دقت کنید، شامل جنس خاک است. خاک‌ها به سه نوع اسیدی، قلیایی و خنثی تقسیم می‌شوند. زمین با PH خنثی بهترین نوع خاک است، زیرا می‌توان به راحتی محصولات مختلف را بر روی آن کشت کرد. اگر زمین دارای PH مناسب نباشد، ممکن است هزینه‌های زیادی برای تغییر شرایط خاک بر آن برده شود و با گذشت زمان، این هزینه‌ها بسیار بالا خواهد رفت. علاوه بر این، برای بهره‌برداری مناسب از خاک، زمان زیادی برای بهبود و به حالت مطلوب رسیدن آن نیاز است.

رشد محصولات کاشته شده در زمین کشاورزی 554455754
جوانه زدن محصول کشت شده

نکات اجمالی دیگر برای خرید زمین کشاورزی

  • از نکات خرید زمین در استان گلستان ، بررسی آلودگی‌های احتمالی در اطراف زمین میباشد. آلودگی‌ها می‌توانند به منابع آبی وارد شوند و بر محصولات تأثیر بگذارند، بنابراین باید از این نظر نیز زمین را بررسی کنید تا کیفیت و کمیت محصولات را تضمین کنید.
  • پس از خرید زمین زراعی، اهمیت دارد که مرزهای زمین را به صورت دقیق تعیین کنید. برای جلوگیری از تعدی همسایگان یا مشکلات دیگر، بهترین راه این است که حصار یا دیواری در اطراف زمین خود احاطه کنید.
  • پیش از خرید زمین کشاورزی، مفید است سوابق زمین را بررسی کنید. همسایگان می‌توانند در مشکلات و وضعیت زمین به شما کمک کنند. همچنین از صاحب ملک سوابقی مانند آزمون خاک، سیستم زهکشی، افت کشی و نتایج کیفیت آب را درخواست کنید تا تصمیم‌گیری بهتری درباره زمین داشته باشید.
  • در بعضی زمین های‌ زراعی، علف‌های هرز خاصی وجود دارند که ممکن است به صورت تهاجمی محصولات را تهدید کنند. در این مورد نیز می‌توانید با همسایگان زمین، صاحب ملک و حتی کارشناسان علوم کشاورزی مشورت کنید تا بتوانید بهتر در زمین خود کار کنید و مشکلات احتمالی را در آینده رفع کنید.
  • بررسی جهت و شدت باد نیز برای سرمایه‌گذاران در زمینه کشاورزی اهمیت دارد. بادهای قوی ممکن است برای کشت‌های ردیفی مشکل ایجاد کنند و به محصولات خسارت برسانند.
  • بررسی زمین‌های همسایه و آب ورودی آن‌ها می‌تواند بر محصولات تأثیرگذار باشد.

ارسال دیدگاه