آبشار شیرآباد | امکانات| مشخصات+ بهترین زمان سفر

30 تیر 1402
0 دیدگاه
پوشش گیاهی صخره های اطراف آبشار شیرآباد و شنای گردشگران در آب 5215241

آبشارها از بهترین مکان‌ها برای تفریح در روزهای گرم سال و سپری کردن لحظات خوش با خانواده و دوستان محسوب می‌شوند. آبشار شیرآباد یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین آبشارهای استان گلستان و کل ایران است. این جاذبه طبیعی جزو میراث ملی ایران محسوب می‌شود و از مقاصد گردشگری مهم استان گلستان به‌شمار می‌آید. این جاذبه در سال ۱۳۹۳ به ثبت جهانی رسیده است.

آبشار شیرآباد کجاست؟

آبشار شیرآباد، با نام‌های آبشار خان ببین، آبشار آقا خان ببین و همچنین هفت آبشار شیرآباد، یکی از جاهای دیدنی رامیان در استان گلستان واقع شده است. این آبشار زیبا در میان پارک جنگلی سرسبز شیرآباد قرار دارد و به فاصله‌ای حدود ۵۵ کیلومتری شرقی از شهر گرگان، بین شهرهای علی‌آباد کتول و آزادشهر، و تقریباً هفت کیلومتر جنوبی شهر خان‌ببین قرار گرفته است.

صخره های سنگی و پوشش گیاهی اطراف آبشار شیرآباد 546354163
جریان روانآب آبشار شیرآباد

مسیر دسترسی آبشار شیرآباد

برای رفتن به آبشار شیرآباد، ابتدا از خان‌ببین به‌سمت جنوب باید حدود ۵ کیلومتر پیش بروید تا به روستای شیرآباد برسید. این روستا به دارای۳ کیلومتر از جاده‌ی آسفالته است، سپس باید یک کیلومتر راه خاکی طی کنید تا به پارکینگ آبشار برسید. پس از رسیدن به پارکینگ، وارد جنگل می‌شوید. با ۱۵ دقیقه پیاده‌روی از این مسیر، به آبشار اول می‌رسید.

دسترسی به آبشار اول به‌راحتی امکان‌پذیر است و از آبشار دوم به بعد، مسیر سخت‌تر می‌شود. با ۱۵ دقیقه پیاده‌روی از آبشار اول، به آبشار دوم خواهید رسید و حدود ۳۹ دقیقه زمان می‌برد تا از آن به آبشار سوم بروید. هر آبشار بعدی نیز در فاصله‌ی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه از آبشار قبلی قرار دارد.

 • فاصله گرگان تا شیرآباد: ۵۵ کیلومتر
 • فاصله علی آباد کتول تا آبشار شیرآباد: ۲۶ کیلومتر
 • فاصله آزادشهر تا آبشار شیرآباد: ۲۹ کیلومتر

 آدرس آبشار شیرآباد رامیان: استان گلستان، شهرستان رامیان، هفت کیلومتری جنوب شهر خان‌ ببین، دو کیلومتر پس از روستای شیرآباد

لوکیشن آبشار شیرآباد 4525
برای دسترسی به آدرس دقیق آبشار شیرآباد روی نقشه کلکیک کنید

مشخصات آبشار شیرآباد

این آبشار زیبا از مجموعه‌ای شامل ۱۲ آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده که همگی در مسیر رودخانه‌ی شیرآباد قرار دارند. با این حال، این مجموعه به دلیل داشتن هفت آبشار بزرگتر و شناخته شده‌تر، معمولاً به آن هفت آبشار شیرآباد اشاره می‌شود. ابتدای این مجموعه آبشارها از انتهای پارک شیرآباد و در فاصله‌ای حدود ۲ کیلومتری روستای شیرآباد آغاز می‌شود. ارتفاع آبشار اول از سطح دریا حدود ۳۰۸ متر و آبشار هفتم تا ارتفاع ۳۸۵ متر می‌رسد.
هر یک از آبشارهای شیرآباد به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود به نام‌هایی چون “عروس”، “پنهان” و “دوقلو” شناخته می‌شوند. ارتفاع آبشار اول ۲۵ متر و آبشار دوم ۱۲ متر است و حوضچه‌های آن‌ها به عمق ۱۰ متر می‌رسند. اما آبشارهای بلندتر این مجموعه به ارتفاع ۳۵ متر می‌رسند و در پایین آن‌ها حوضچه‌هایی با عمق‌های ۴۰ و ۸۰ متر وجود دارد.

مشخصات هفت آبشار شیرآباد:

 • ارتفاع آبشار اول و دوم به ترتیب 25 و 12 متر با حوضچه هایی به عمق 10 متر
 • بلندترین آبشار ها 35 متر با حوضچه هایی به عمق 40 تا 80 متر
آبشار خروشان باپوشش گیاهی سرسبز اطرافش 4525163
آب خروشان و زیبای آبشار شیرآباد رامیان

پوشش گیاهی شیرآباد

وجود انواع درختان و پوشش گیاهی فراوان، از جمله ممرز، افرا، انجیل، توسکا، همیشک، خزه، گیاهان گلدار و گونه‌های پهن‌برگ خزری، به همراه قارچ‌های رنگارنگ، به زیبایی طبیعت آبشار شیرآباد رامیان افزودند.

پوشش گیاهی و سرسبزی اطراف آبشار شیرآباد 454152
آبشار شیرآباد در دل طبیعت زنده و سرسبز

گونه های جانوری شیرآباد

این منطقه همچنین برای حیواناتی نظیر مرال، شوکا، خرس، پلنگ، خوک وحشی، شغال، گرگ و روباه، گربه جنگلی، به عنوان زیستگاهی مناسب، شناخته می‌شود. با این تنوع طبیعی و وجود حیوانات گوناگون، آبشار شیرآباد به یکی از مکان‌های طبیعی بی‌نظیر تبدیل شده است.
آبشار شیرآباد رامیان به همراه محیط جنگلی و بکر، جلوه‌ای بی‌نظیر از زیبایی‌های طبیعت ارائه می‌دهد. غار شگفت‌انگیز شیرآباد که به عنوان زیستگاه مهم برای گونه در حال انقراض سمندر غارزی گرگانی شناخته می‌شود، این محل را به یک مجموعه‌ی گردشگری بی‌نظیر تبدیل کرده است. این محل همچنین از نظر زیست‌محیطی بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل تحت حفاظت سازمان محیط‌زیست کشور قرار دارد.
در غار شیرآباد، تنوع فراوانی از جانوران مانند گاماروس، عنکبوت، خرچنگ آب شیرین، خفاش و قورباغه جنگلی زندگی می‌کنند. این محیط زنده‌داران زیبا به تجربه‌ی یک عالمه جذابیت و جادویی به آبشار شیرآباد اضافه می‌کنند. با این تنوع و زیبایی طبیعی، این مکان به یک پنجره‌ی خاص به دنیای وحشی و طبیعت درخشان تبدیل شده است.

 • گونه جانوری شیرآباد: مرال، شوکا، خرس،پلنگ، خوک وحشی، شغال، گرگ و روباه، گربه جنگلی
 • گونه جانوری غار شیرآباد: سمندر غارزی گرگانی، گاماروس، عنکبوت، خرچنگ آب شیرین، خفاش و قورباغه جنگلی
مرال 745452
مرال از گونه های جانوری شیرآباد
خرچنگ آب شیرین 84665
خرچنگ آب شیرین از گونه های جانوری غار شیرآباد

تفریحات آبشار شیرآباد

هنگام سفر به این مکان زیبا، حتماً دوربین عکاسی خود را همراه نمایید تا لحظات و خاطرات شیرآباد را ثبت کنید. طبیعت چشم‌نواز و دل‌باز این جاذبه، بهترین مکان برای گرفتن عکس‌های زیبا و خاطره‌انگیز خواهد بود.
آب خنک و روان آبشارها و حوضچه‌های پر آب شیرآباد، فرصتی عالی برای شنا کردن و شیرجه زدن از بلندای صخره‌ها را ارائه می‌دهد. اگر مهارت کافی در شنا و شیرجه ندارید، از این فعالیت بهتر است خودداری کنید تا هیچ خطری به خود و دیگران وارد نشود.

پیاده‌روی در جنگل‌های سرسبز و بلند و شنیدن نوای دلکش طبیعت، تجربه‌ای خاص از جنگل‌نوردی را در آبشار شیرآباد برای شما به ارمغان می‌آورد.
فرصت مناسبی برای غارنوردی و لذت بردن از یک تفریح هیجان‌انگیز، نزدیکی غار دیو سپید به آبشار شیرآباد را به شما ارائه می‌دهد.
محیط دل‌باز و آبشارهای شیرآباد، منطقه‌ای بسیار مناسب برای برگزاری پیکنیک‌های خانوادگی و دورهمی‌های دوستانه است. پیکنیک در این مکان زیبا، از تفریح‌های شاد و مفرح خواهد بود.

تفریحات آبشار شیرآباد رامیان:

 • عکاسی
 • شنا
 • پیاده روی
 • غارنوردی
 • پیکنیک
شیرجه در آب آبشار شیرآباد 5441
شیرجه در حوضچه های آبشار شیرآباد

امکانات آبشار شیرآباد

آبشار شیرآباد رامیان در اختیار گردشگران امکاناتی جذاب و کاملی را قرار می‌دهد. در محوطه‌ی این جاذبه‌ی دلنشین، پارکینگ، نمازخانه، سوپرمارکت و سرویس بهداشتی موجود است. همچنین در پارک جنگلی اطراف آبشار، آلاچیق‌ها، پل‌ها و پله‌های چوبی به منظور راحتی و آسایش گردشگران فراهم شده‌اند.

امکانات آبشار شیرآباد رامیان:

 • پارکینگ
 • نمازخانه
 • سوپرمارکت
 • سرویس بهداشتی
 • آلاچیق‌ها
 • پل‌ها
 • پله‌های چوبی
پل آبشار شیرآباد 58424
پل آبشار شیرآباد برای عبور آسان گردشگران

بهترین زمان سفر به آبشار شیرآباد

آبشار شیرآباد در تمام فصول سال با زیبایی چشم‌نواز خود مسحور کننده است و هر زمان که به این مکان سفر کنید، از تماشای آن لذت خواهید برد. اما بهترین زمان برای سفر به این آبشار، روزهای گرم و آفتابی بهار و تابستان است تا از هوای مطبوع و خنک آن بهره‌مند شوید و لحظات بی‌نظیری را تجربه کنید.

بهترین زمان بازدید از آبشار شیر آباد: روزهای گرم و آفتابی بهار و تابستان

آبشار خروشان باپوشش گیاهی سرسبز اطرافش 4525163
آب خروشان و زیبای آبشار شیرآباد

دیدنی‌های اطراف آبشار شیرآباد

 

سرسبزی اطراف چشمه گل رامیان 4521
آرامش در اطراف چشمه گل رامیان جریان دارد
برج قابوس با محوطه سازی سرسبز و گل های رنگارنگ 6341
برج قابوس با محوطه‌ای سرسبز و رنگارنگ تماشایی
آبشار خروشان نیلبرگ 85646
آب خروشان زیبا و تماشایی آبشار نیلبرگ
خروش آبشار های پلکانی بهشتی 464215
آبشار پلکانی بهشتی در دل طبیعت
غار آبی شیر آباد 84584
غار شیرآباد دنیایی از رمز و راز

ارسال دیدگاه